Причини появи болю
У даній статті ми розглянемо тільки частина можливих причин болю в плечі, але саме ті причини, які зустрічаються найбільш часто.
Артрит плечового суглоба
Остеоартрит – найбільш часта причина болю в плечі. Виникає в результаті пошкодження хряща плечового суглоба.
Причиною, як правило, служить мікротравма або часта микротравматизация. Біль зазвичай посилюється при активності. Характерні будять болю вночі. Тепло і відпочинок зменшують інтенсивність болю .
Деякі пацієнти скаржаться на відчуття скреготу або обриву в суглобі. Обсяг рухів у плечовому суглобі поступово знижується, і руху руки над головою стають неможливими. У пізніх стадіях формується «заморожене плече»
Лікування
Для лікування плечового артриту використовують:
- знеболюючі,
- фізична терапія: тіло або холод,
- обережні вправи, спрямовані на збільшення обсягу рухів в суглобі,
- блокади,
- PRP-терапія.
Біль в акромиально-ключичному зчленуванні
Причинами формування даного больового синдрому є переважно мікро- і макротравми. Наприклад, пряме падіння на плече може значно травмувати суглоб.
Робота з піднятими над головою руками, також може викликати травматизацію в зчленуванні. Після травми виникає запалення, а при неправильному лікуванні, артрит хронізується.
При цьому в суглобі можуть утворюватися кісти, які іноді досягають досить великих розмірів і можуть бути болісними. Інфекційні ураження зустрічаються рідко.
Біль турбує при підйомі і приведення руки до грудної клітки. Нерідко, сон на хворому суглобі неможливий. Суглоб збільшується, стає болючим. Витягування руки вниз і пасивні відведення також різко болючі.
Лікування
У лікуванні болю акромиально-ключичному зчленуванні застосовуються комбінації:
- знеболюючих
- Фізичної терапії (тепло, холод)
- блокади
- PRP-терапіяегкая лікувальна фізкультура, спрямована на збільшення обсягу рухів.
Поддельтовідная бурсит
Поддельтовідная сумка знаходиться відразу під відростком лопатки. Пошкодження її розвивається в результаті прямої травми або серії мікротравм.
Пряма травма під час заняття спортом, при падінні з велосипеда, наприклад. Розтягування ж в цій області пов’язані з маховими рухам:
- гра в боулінг,
- метання,
- перенесення важкого портфеля,
- робота з піднятими над головою руками.
Подібні пошкодження призводять до запалення, яке при хронізації викликає кальцифікацію сумки.
Біль у пацієнтів розвивається при будь-якому русі в суглобі, але особливо – при відведенні руки. Біль може віддавати в плече, але, в основному, в області плечового суглоба. Спати на хворому плечі людина не може.
При засипанні можливі різкі больові відчуття через мимовільних скорочень м’язів. Іноді виявляється набряклість в області суглоба. Проби з відведенням плеча болючі.
Лікування
- знеболюючі препарати,
- Фізична терапія (тепло, холод),
- блокади,
- PRP-терапія,
- Легка лікувальна фізкультура, спрямована на збільшення обсягу рухів.
Тенденіт біцепса
Сухожилля обох довгої і короткої головок біцепса схильні до розвитку тендиніту (запалення сухожилля). Основною причиною є здавлення сухожиль в анатомічно вузьких каналах між м’язами і кістково-зв’язковими структурами.
Початок, зазвичай, гостре після перенавантаження чи незручного різкого руху (ривок стартера троса човнового мотора, гра в теніс). Іноді можливий навіть відрив сухожилля.
Біль, як правило, постійна, важка і розташовується по передній поверхні плеча. Для зменшення больових відчуттів пацієнт може обертатися плече всередину і паралізувати його. У пізніх стадіях можливий розвиток «замороженого» плеча.
Лікування
- знеболюючі,
- Фізичну терапію (тепло, холод),
- блокади,
- PRP-терапію,
- легку лікувальну фізкультуру, спрямовану на збільшення обсягу рухів.
Остеонекроз плечового суглоба
У зв’язку з тим, що в плечовому суглобі хрящ дуже тонкий, особливо в центральній частині і кровопостачання цієї області слабке – можливо таке порушення кровопостачання суглоба, при якому хрящ гине і розвивається остеонекроз плечового суглоба.
Найчастіше це трапляється на 4-5 десятилітті життя і на тлі вторинних колагенових захворювань. Двостороннє ураження зустрічається в 50-55% випадків.
Чинники некрозу
- травма,
- застосування кортикостероїдів,
- хвороба Кушинга,
- зловживання алкоголем,
- захворювання сполучної тканини (системний червоний вовчак, наприклад),
- остеомієліт,
- синдром імунодефіциту людини,
- трансплантація органів,
- гемоглобинопатии (серповидноклітинна анемія),
- гіперліпідемія,
- подагра,
- ниркова недостатність,
- вагітність,
- променева терапія.
Зазвичай пацієнти скаржаться на біль в області плечового суглоба з іррадіацією в плече. Біль, як правило, глибока, гостра. Можливі явища «заклинювання».
Характерні обмеження рухів в суглобі. Клацання і потріскування може бути чутним на відстані.
Лікування
- знеболюючі,
- фізична терапія (тепло, холод),
- блокади,
- PRP-терапія,
- легку лікувальну фізкультуру, спрямовану на збільшення обсягу рухів,
- хірургічне лікування показано в особливо завзятих випадках.
Адгезивний капсуліт плеча
Два типу захворювань може призводити до капсуліту:
- захворювання плеча і навколишніх тканин (пошкодження ротаторної манжети, дельтовидні бурсит та ін) і
- захворювання безпосередньо з суглобом не зв’язані (інсульт, діабет, інфаркт міокарда, туберкульоз).
Типові скарги на біль в плечі і верхньої кінцівки. Біль посилюється при навантаженні, а спокій і тепло приносять полегшення. Біль постійна, гостра і може заважати сну. Можливі відчуття скреготу і тріска в суглобі. Поступово знижується обсяг рухів в суглобі.
Лікування
- знеболюючі,
- фізична терапія (тепло, холод),
- ультразвук,
- блокади,
- ударно-хвильової терапії,
- легкої лікувальної фізкультури, спрямованої на збільшення обсягу рухів.
Розрив сухожилля біцепса
Виникає при різких махових рухах (гра в теніс і ін). Біль виникає гостро. Відразу обмежується обсяг рухів в плечовому суглобі. У 97% випадків розрив трапляється в проксимальних сухожиллях.
Розрив сухожилля біцепса найбільш характерний для 4-6 декади життя. Але може зустрічатися і у молодих пацієнтів, які належать до груп підвищеного ризику, наприклад, займаються сноубордингом.
Гострий відрив сухожилля супроводжується звуком бавовни, з’являється крововилив в області плечового суглоба. Біль сильний і заважає спати. Пацієнтам з частковим надривом сухожилля легше з наведеної і поверненою всередину кінцівкою.
Лікування
- знеболюючі,
- фізична терапія (тепло, холод),
- блокади,
- легка лікувальна фізкультура, спрямована на збільшення обсягу рухів,
- хірургічне лікування.
Синдром надостной м’язи
Пошкодження відбувається при роботі з високо піднятими руками. Як правило, розвивається міофасціальний синдром, тобто перенапруження м’язів призводить до формування хронічного болю. Обов’язковою симптомом є наявність тригерних точок.
Відбиті болю, які розвиваються при цьому, можуть покривати досить віддалені області і приводити до утруднення діагностики і навіть неправильної діагностики. У пацієнтів з критичною точкою в надостной м’язі відображена біль зазвичай віддає в плече і верхню кінцівку.
При пальпації виявляється напружена, болюча надостная м’язи. При сильному натисканні виникає різкий біль, яка змушує пацієнта «підстрибувати».
Пусковим механізмом розвитку зазвичай є мікротравма в результаті перенавантаження. Цьому сприяють навантаження при занятті спортом, при перебуванні в вимушеному положенні тривалий час (мобільні гаджети).
Посилюють перебіг захворювання розлади харчування, психологічні та поведінкові відхилення (стрес, депресія). Надостная м’язи через психологічних особливостей особливо схильна до формування тригерних точок при стресі.
Типові зони локалізації болю відображені на наступному малюнку.
Ущільнення м’язи і слабкість в ній супроводжують триггерной точці. М’язово-тоніескій (міофасціальний синдром) може бути окремим станом або супроводжувати інші захворювання, таким як радикулопатия, хронічний регіонарний больовий синдром.
Психологічні та поведінкові аномалії, такі як депресія, є частими супутниками синдрому надостной м’язи. Крім того, відзначається зниження обсягу рухів в плечовому суглобі через біль.
Лікування
- локади критичної точки і досягнення тривалої релаксації надостной м’язи,
- антидепресанти,
- прегабалін, габапентин.
Фізична терапія
- тепло і холод,
- чрезкожная нейростімуляція,
- електростимуляція надостной м’язів,
- лікувальна фізкультура,
- блокади з ботулотоксином А.
Лопатково-реберний синдром
Цей синдром проявляється однобічною болем в плечі і парестезіями (різні неприємні відчуття типу «повзання мурашок») по внутрішньому краю лопатки. Крім того,
- відображена біль зустрічається в спині,
- плечі,
- руці.
Характерні обмеження руху руки за рахунок «заморожування» лопатки.
Часто зустрічається у людей, змушених багато разів повторювати дії, подібні діставання предметів з-за спини рукою, наприклад, з заднього сидіння машини.
Це хронічний міофасціальний больовий синдром, який, також, супроводжується наявністю тригерних точок. Нерідкі випадки неправильної діагностики і тривалого «неадекватного» лікування.
Ущільнені м’язові тяжі в подостной м’язі з різким болем при пальпації – схожі з іншими міофасциальний синдромами.
Провокуючими факторами, крім фізичних навантажень, також є: тривале сидіння в неправильних положеннях, в тому числі за комп’ютером. Хронічний стрес і депресія також грають важливу роль в розвитку і підтримці синдрому.
Ціни лікування болю в плечі
Консультація | від 200 грн. |
Лікування | Вартість лікування буде відома після консультації у фахівця |
Лікування при більшості зазначених станів
- Блокади для розслаблення і запобігання утворенню тригерних точок;
- При супутніх депресивних і тривожних розладах призначаються антидепресанти;
- Прегабалін і габапентин можуть мати позитивний вплив на перебіг захворювання;
Фізіотерапія
- тепло і холод,
- чрезкожная електронейростімуляція,
- ультразвукова терапія,
- лікувальна фізкультура.
Ми повернемо Вас до активного життя!
Підготував А. Леонтьєв
Нам важно ваше мнение! Оставьте, пожалуйста, отзыв о статье!
Нам важлива ваша думка! Залиште, будь ласка, відгук про статтю!