Чому болить спина?

Біль гостра і хронічна

Гострою назвемо ситуацію, коли основну частину часу спина людини не турбує. Він веде звичайний спосіб життя, працює, займається спортом або фізкультурою, тягає тяжкості, сидить і стоїть як завгодно і т.д.

Але в один зовсім не прекрасний момент, в спині раптом з’являється інтенсивний біль, яка вибиває людини зі звичної колії. Тривати вона може від декількох годин до декількох тижнів. Після того як біль проходить, людина знову повертається до звичного для нього способу життя.

У разі хронічного болю людина практично постійно пам’ятає про свою хвору спині. Звичний спосіб життя змінюється. Заняття спортом закидаються зовсім або стають епізодичними. Змінюються хода і постава.

Причини гострого болю в спині

Найбільш частою причиною гострого болю є м’язовий спазм. Перевантажений м’яз сильно скорочується, тисне на навколишні тканини, віджимає судини і нерви, що і викликає біль. Тривале і сильне скорочення називають спазмом.

Якщо спазм відбувається в м’язах, керуючих рухами хребців, то говорять про формування м’язового блоку. Оскільки м’яз при спазмі натягує покриває її плівку із сполучної тканини (фасцію), то такі болі часто називають міофасциальний або фіброміалгію.

До речі, фахівці досі сперечаються про те, що ж первинне у формуванні таких болів: спазм м’яза або натяг фасції. Відповідно, і підходи до лікування можуть бути різними: розслаблення м’язів або розтягнення і направлення фасцій (фасціальний релизинг).

 • У місцях прикріплення до кісток м’яз має щільну ділянку – сухожилля. Оскільки сухожилля дуже погано розтягується, то при сильному спазмі болю часто локалізуються або в місцях, де м’яз переходить в сухожилля, або в місцях кріплення сухожиль до кісток. Зверніть, будь ласка, увагу на цю обставину. Надалі воно дозволить нам зрозуміти, чому болю виникають найчастіше в одних і тих же певних ділянках тіла.
 • Зони максимального м’язової напруги і хворобливості іноді називають тригерними зонами (або тригерними точками). Вплив на тригерні точки є необхідним елементом лікування фибромиалгії. Про те, як це робити, ми детально поговоримо трохи пізніше.

Мишечнотонічний синдром

Якщо болі викликаються м’язовим спазмом, то фахівці також можуть говорити про наявність у пацієнта мишечнотонічного синдрому.

Симптоми

 • При наявності м’язового спазму болю виникають при спробі напружити хвору м’яз.
 • Вони переважно ниючі, з періодичними «прострілами».
 • Вночі в ліжку може бути боляче при спробі перевернутися на інший бік.
 • Часта поза уві сні при напружених м’язах попереку: напівлежачи на боці-животі, одна нога злегка зігнута в коліні, друга порожниною зігнута і підтягнута до живота.
 • Вранці спостерігається скутість тіла, зменшується після гімнастики.
 • Перші кроки даються важко, але потім ходити стає значно легше.
 • Біль зазвичай посилюється при нахилі вперед.
 • При нахилі голови вперед біль може «прострілювати» в поперек.
 • Важко довго стояти і сидіти.
 • Після тривалого сидіння боляче вставати зі стільця, доводиться нахилятися вперед і упиратися в щось руками.
 • Інколи буває захисний перекіс тіла.
 • При м’язовому спазмі у верхній частині тіла може бути важко підняти руку, повернути або нахилити голову.

Гарячий душ приносить полегшення, оскільки м’язи в теплі розслабляються.

Чому болить спина

Здавлювання (компресія) нерва

Іншою частою причиною гострого болю є здавлювання (компресія) нерва. Цікавлять нас спинномозкові нерви формуються з нервових волокон, що виходять на всьому протязі спинного мозку.

Спинний мозок життєво важлива структура, тому природа сховала його в канал, що проходить усередині хребців. Хребці утворюють надійний захисний футляр, але залишають для проходу через нього нервів мало місця у вигляді невеликих міжхребцевих отворів.

Зазвичай в цьому вузькому місці нерви і виявляються здавленим. Найбільш часто спинномозковий нерв здавлюється знаходяться поруч міжхребцевих (іноді його також називають міжхребцевим) диском, наприклад, при формуванні грижі.

Спинномозкової нерв містить чутливі і рухові волокна. Чутливі волокна несуть інформацію від зовнішнього середовища в мозок (наприклад, про те, що було дотик до шкіри), а рухові управляють м’язами.

Типи

Поруч зі спинним мозком чутливі і рухові волокна зібрані в роздільні пучки, які називаються корінцями спинномозкового нерва. Корінець спинномозкового нерва на латині іменується як radix (радікс) або radicula (радикуліт).

Якщо додамо суфіксит, що позначає запалення, то отримуємо знайомий термін радикуліт, тобто запалення корінця спинномозкового нерва. А якщо додамо -pathia (-патія), що означає «хвороба», «страждання», то отримаємо термін радикулопатія, яким в медицині позначають патологію корінців спинномозкового нерва, в тому числі і їх здавлювання.

При стисненні корінця з чутливими волокнами

Будуть спостерігатися порушення чутливості в певній ділянці тіла: оніміння, відчуття «повзання мурашок», поколювання, печіння, біль. Порушення чутливості лікар визначає, торкаючись до шкіри пензликом або голкою, прикладаючи холодні або теплі предмети. При стисненні корінця з руховими волокнами будуть спостерігатися різні порушення руху, починаючи від слабкості в певних м’язах до їх повної знерухомлених. Для діагностики рухових порушень лікар просить пацієнта вчинити певні дії: підняти руки, присісти, нахилитися, перекотитися стопою з носка на п’яту і т.д.

При стисненні нерва

біль зазвичай посилюється при ходьбі, оскільки вага тіла злегка «розплющує» міжхребцевий диск і той, розширюючись в сторони, тисне на корінці спинномозкового нерва. Біль інтенсивна, пекуча, болісна. Її часто описують як відчуття «розпеченого металевого стержня». Сидіти і стояти зазвичай значно легше, ніж ходити. Гарячий душ часто посилює біль. При ураженні нервів в поперековому відділі важко випрямитися, легше рухатися і стояти з нахилом вперед. Спати зазвичай легше, якщо підняти ноги вгору (спершись на стіну, лежачи на ліжку, або поклавши на ліжко, лежачи на підлозі).

При радикулопатії шийного і верхній частині грудного відділу хребта

біль іде в руку, часто німіють пальці рук, важко опустити руку вниз, спати легше сидячи.

При стисненні нерва в грудному відділі хребта

болі можуть імітувати серцеві, ускладнюють вдих, віддають в область нирок, шлунка.

Підсумок

Отже, ми з’ясували, що основними причинами гострого болю можуть бути м’язовий спазм або здавлювання (компресія) нерва. Однак, не все в медицині так просто.

Можливий і комбінований варіант. Іноді біль обумовлена одночасно як м’язовим спазмом, так і здавленням нерва. Відбувається це в тому випадку, коли напружений м’яз сама тисне на нерв.

Найбільш часто це відбувається на бічній поверхні шиї, де сплетіння нервів знаходяться між м’язами і при їх напрузі легко можуть бути затиснуті. Будуть спостерігатися в шиї болі по типу м’язових, а в руці по типу компресії нерва.

Ще один приклад – синдром грушоподібного м’яза, при якому спазмовані м’язи здавлює сідничний нерв, забезпечуючи як м’язові болі в області сідниці, так і болю за типом здавлювання нерва нижче по нозі.

Радимо Вам також прочитати , опубліковану раніше.

Якщо у Вас є схожі симптоми або ознаки, зазначені в статті - Ви можете записатися на консультацію в наш медичний центр.

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ

Читайте також

Залишити коментар

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ

  ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ