Малогомілковий нерв: відновлення функцій

Нейропатія малогомілкового нерва

Гостре порушення функції малогомілкового нерва зустрічається найчастіше. Малогомілковий нерв є гілкою сідничного нерва, разом з великогомілковим нервом. Зазвичай розподіл на гілки в нижніх відділах стегна вище підколінної ямки.

Малогомілковий нерв відповідає за тильне згинання великого пальця стопи, тильне згинання стопи і поворот стопи всередину. Зона чутливості, як правило, не велика і варіабельна. Вона зазвичай розташовується в області 1-2 пальців стопи.

Малогомілковий нерв – це більш тонка гілка сідничного нерва

Причини пошкодження

Найбільш частою причиною пошкодження нерва є травма в області колінного суглоба. Я спостерігав пацієнта – молодого (19 років) худенького хлопчика, який під час гри в футбол отримав удар м’ячем по боковій поверхні колінного суглоба, після чого у нього «повисла» стопа (тобто вона перестала підніматися). Цьому пацієнту допомогло консервативне лікування.

Сприяють пошкодженню нерва:

  • цукровий діабет,
  • інші обмінні (гормональні) захворювання,
  • запалення (в тому числі й лепра),
  • травми (вивих коліна, розтягнення зв’язок колінного суглоба, удари під час гри і бою, операції на колінному суглобі),
  • запальні захворювання колінного суглоба (кіста Бейкера) і аневризма більшоберцової артерії,
  • тиск на область нижче головки малогомілкової кістки гіпсовою пов’язкою і різними ортезами, елементами одягу, пухлини нерва і внутріневральної кісти,
  • тромбоз вен цій галузі і значне зниження ваги (зменшення підшкірної жирової клітковини).

Симптоми ураження

  • Зниження сили або неможливість тильного згинання стопи. Пацієнт при ходьбі не може піднімати стопу і вона «падає» на підлогу, дуже схоже на півнячу ходьбу.
  • Характерна неможливість ротації стопи всередину.
  • Випадання чутливості не виражені, але при їх виявленні вдається відрізнити ураження нерва від ураження корінця.

Дуже важливо розуміти, що пошкодження нервів бувають різних видів: від повного розриву до невеликого розтягування. Однак від виду пошкодження залежить прогноз і результати лікування. В останньому випадку дуже висока ймовірність спонтанного відновлення функцій.

При повному розриві нерва відновлення, як правило, неможливо. Крім того, істотного значення має тривалість компресії нерва.

Так при компресії більше ніж 28 днів зміни всередині нервового стовбура перетворюються в рубець і самостійного відновлення не відбувається, тобто потрібна операція.

Методи діагностики

  • ЕНМГ – електронейроміографія – метод визначення проведення електричних сигналів по нерву і ступеня порушення такого проведення. Виявлення симптомів можливо через 2-4 тижні після пошкодження нерва (тобто від початку захворювання).
  • МРТ – метод дозволяє побачити нерв, але, у зв’язку, з необхідністю додаткового обладнання та складністю виконання, таке дослідження виконується рідко.
  • УЗД – найкращий метод дослідження нерва. Дозволяє не тільки встановити область пошкодження по довжині нерва, але і вивчити внутрішню структуру нерва (цілість його пучків всередині стовбура, що вкрай важливо для хірурга для планування оперативного втручання). Даний метод дослідження освоєний і часто застосовується в медичному центрі AXON. При цьому УЗ дослідження робить безпосередньо сам практикуючий нейрохірург.

Вправи для відновлення малогомілкового нерва. Імітація (відео)

Консервативне лікування

Консервативне лікування включає носіння ортеза, який запобігає формуванню контрактури стопи в невигідної для ходьби позиції. Крім того, ортез дозволяє нормалізувати ходьбу.

Крім того, проводиться навчання пацієнта правилам ходьби і користування ортезом для запобігання укорочення ахіллового сухожилля. Одним з найважливіших і ефективних методів лікування є кінезотерапія, яка не тільки запобігає формуванню контрактур, запобігає загибель м’язів, до яких не приходить стимуляція від нерва, але і дозволяє нормалізувати ходьбу, компенсувати знижену або втрачену функцію за рахунок інших м’язів. Найважливішу роль в лікуванні відіграє електростимуляція.

У медичному центрі AXON є новітнє обладнання для проведення чрезкожной стимуляції нерва. Ця методика запобігає цироз м’язи, яка залишилася без керуючих сигналів від пошкодженого нерва.

Електростимуляція дозволяє поліпшити проведення електричних сигналів через пошкоджений нерв. Це неінвазивна методика, яка легко переноситься і практично не має протипоказань і побічних ефектів.

Крім того, застосовується медикаментозна терапія, що дозволяє активізувати відновлювальні функції організму. Масаж покращує місцевий кровообіг і живлення м’язів і нервів – грає важливу роль у відновленні функції.

Оперативне лікування

Досвідчені нейрохірурги, які консультують в МЦ AXON після проведення консервативного лікування, в разі його неефективності, виставляють показання до операції.

Остання включає виділення нерва, висічення рубців, його звільнення з рубців і спайок і зшивання пучків нерва, якщо це необхідно. Останнім часом набуло великого поширення методика установки внутрішнього електростимулятора, який дозволяє значно поліпшити провідність по нерву, оскільки стимулює його безпосередньо.

Підготував Леонтьєв О.Ю.

Післяопераційний період

Протягом 10-20 днів необхідно дотримання охоронного режиму, щодо ураженої кінцівки. Потім рекомендується проведення активних реабілітаційних заходів (ЛФК, фізіолікування, чрезкожная електростимуляція нервів). Так само рекомендується використання нейрометаболічною терапії (амбулаторно, або в умовах спеціалізованого відділення), під контролем невролога.

Обмеження

Іноді в післяопераційному періоді, протягом 10-20 днів необхідно обмеження пасивних рухів в ураженій кінцівці.

Необхідність в повторній явці в ФЦН. В післяопераційному періоді пацієнту рекомендується динамічне спостереження у невролога. Виконання електронейрографія, з періодичністю 1 раз в 6 місяців. Повторні консультації нейрохірурга, з результатами електронейрографія не рідше 1 раз в 6 міс.

У центрі здоров’я AXON виконуються всі види:

  • Консультування,
  • складання програми реабілітації
  • та реабілітаційного лікування, починаючи з фізичної терапії і закінчуючи тейпуванням
  • і ортезуванням при подібних захворюваннях.

Високопрофесійні фізичні терапевти в теплій і затишній обставині допоможуть Вам впоратися з проблемою, провести реабілітацію після оперативного лікування, відновити втрачені або пошкоджені функції.

Часто задавані питання

Де проходить малогомілкової нерв?
Найбільш часте місце пошкодження малогомілкового нерва – в області головки малогомілкової кістки. Найважливішою умовою для своєчасного і успішного лікування є раннє виявлення і адекватна декомпресія нерва.
Як визначити малогомілкової нерв?
Визначити захворювання можна за допомогою:

  • МРТ,
  • УЗД,
  • електронейроміографія.
Як лікувати ушкодження малогомілкового нерва?
Починають з консервативних заходів, укладання в анатомічні та функціональні положення, спеціальні вправи під контролем інструктора. Також застосовують електростимуляцію паралізованих м’язів.
Як довго відновлюється малогомілкової нерв?
Протягом 10-20 днів необхідно дотримання охоронного режиму. Потім рекомендується проведення активних реабілітаційних заходів. Іноді в післяопераційному періоді, протягом 10-20 днів необхідно обмеження пасивних рухів в ураженій кінцівці.

Рекомендуємо Вам також прочитати статтю Функціональний тренінг, яка опублікована на нашому сайті.

Советуем Вам также прочесть , опубликованную ранее.

Статті на тему

Якщо у Вас є схожі симптоми або ознаки, зазначені в статті - Ви можете записатися на консультацію в наш медичний центр.

✎ ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ

👁 30

Читайте також

Популярні

Ми рекомендуємо

Нам важно ваше мнение! Оставьте, пожалуйста, отзыв о статье!

Нам важлива ваша думка! Залиште, будь ласка, відгук про статтю!

Оставьте комментарий

Запишитесь на консультацию

    Оставьте свои контактные данные и наш менеджер свяжется с Вами для обсуждения деталей

    Запишитесь на консультацию

      Оставьте свои контактные данные и наш менеджер свяжется с Вами для обсуждения деталей

      Запишиться на консультацію

        Залишіть свої контактні дані та наш менеджер зв’яжеться з Вами для обговорення деталей

        Запишиться на консультацію

          Залишіть свої контактні дані та наш менеджер зв'яжеться з Вами для обговорення деталей
          Друзі!
          Наразі у країні запроваджено воєнний стан!

          З огляду на ситуацію, поки змушені призупинити роботу центру!

          Як тільки ситуація стабілізується, ми відразу відновимо нашу роботу!

          Бережіть себе та своїх рідних!

          ЗАПИСАТЬСЯ НА ПРИЕМ

            Пожалуйста, возьмите с собой на первичный приём:

            • Результаты всех обследований, которые у вас есть (рентгенограммы, диски с МРТ и КТ, результаты анализов);
            • Эпикризы, врачебные заключения;
            • Удобную спортивную одежду (для функциональных тестов) и сменную обувь.

            Задайте ваш вопрос

              ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ

                Будь ласка, візьміть із собою на первинний прийом:

                • Результати всіх обстежень, які ви маєте (рентгенограми, диски з МРТ і КТ, результати аналізів);
                • Епікризи, лікарські висновки;
                • Зручний спортивний одяг (для функціональних тестів) та змінне взуття.

                Задати питання

                  ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ