Причини нейропатичного болю
Медики давно помітили, що вправи пом’якшують як (звичайну) біль, що виникає при подразненні чутливих нейронів у відповідь на пошкодження органів або тканин:
- поріз,
- опік,
- нарив,
- запалення і т.п.,
так і нейропатичну.
Нейропатичні болю виникають в результаті пошкоджень периферичної або центральної нервової системи.
Причини їх можуть бути різні:
- спинномозкові травми,
- остеохондроз та інші хвороби хребта,
- розсіяний склероз,
- інсульт,
- метаболічні порушення.
Вплив фізичних вправ на сенсорні шляхи.
Вплив фізичних вправ на сенсорні шляхи
Больовий нервовий імпульс проходить по чутливому аферентному нерву, через спинний мозок і таламус і закінчується у відповідній зоні кори. Фізичні вправи також активують чутливі нерви, що йдуть від м’язів, при цьому уздовж усього нервового шляху відбуваються певні зміни.
Все, що сьогодні відомо про ці зміни, вчені з’ясували в експериментах на мишах і щурах. Отже, тренування дозволяють нормалізувати кількість епідермальних рецепторів, що сприймають біль.
У сенсорних нейронах спинномозкових гангліїв вони активують синтез різних факторів росту нервів і нейротрофічних факторів. Фізичні вправи активізують поділ шванновских клітин, які підтримують аксони і живлять нейрон. Таким чином, тренування стимулюють регенерацію периферичних нервів, що актуально при нейропатіях.
ЛФК – користь для нервової системи
Нейропатичні болю часто виникають при діабеті. Ця недуга і його наслідки досліджують на гризунах, яких розкормлюють жирною їжею. Але у мишей, які при цьому бігали в колесі, не розвивалася інсулінова резистентність і нічого не боліло.
Фізичне навантаження цілюще діє не тільки на периферичну нервову систему, а й на центральну. Досліджень на цю тему трохи. Відомо, наприклад, що вправи скорочують фосфорильовані субодиниці NR1 рецептора NMDA в стовбурі мозку, послаблюючи тим самим сприйняття болю.
Аеробні вправи або вправи на витривалість підвищують рівень нітратів в плазмі крові і спинномозкової рідини. Коли вчені проводили ці досліди на щурах, які не могли синтезувати оксид азоту, вправи втрачали свої знеболюючі властивості, тому дослідники вважають, що оксид азоту може діяти як анальгетик.
Фізичні навантаження: користь для мозку
Фізичне навантаження стимулює синтез ендогенних опіоїдних пептидів в стовбурі мозку. Вони мають знеболюючі властивості, однак, на думку деяких фахівців, істотну роль в знеболюванні може грати і каннабіоідна система, яка також активується в процесі тренувань.
Мабуть, знеболюючу дію вправ складається з декількох чинників і вдало поєднується з приймання ліків. Наприклад, ризедронат, препарат, який призначається при остеопорозі, ефективніше підвищує мінералізацію кісток, коли приймали його щурів примушували тренуватися на біговій доріжці.
Фахівці медичного центру AXON підберуть необхідні фізичні вправи для позбавлення від болю.
Нам важно ваше мнение! Оставьте, пожалуйста, отзыв о статье!
Нам важлива ваша думка! Залиште, будь ласка, відгук про статтю!