Правильно сидимо за комп’ютером

Як не перетворити помічника у шкідника

Персональний комп’ютер (ПК) став по-справжньому важливою частиною повсякденного побуту більшості сучасних людей. Робота і навчання, розвага і спілкування – все це здатне забезпечити один-єдиний пристрій, за яким ми щодня проводимо багато годин. А чи знаєте ви, як правильно сидіти за комп’ютером, щоб подібне проведення часу не зашкодило вашому здоров’ю?

У будь-якого хоч скільки-то складного пристрою існує техніка безпеки та правила експлуатації, дотримання яких дозволяє використовувати його без шкоди для власного здоров’я. Комп’ютер не є винятком, адже робота за ним пов’язана з перенапруженням окремих груп м’язів.

В результаті це призводить появи болю в кистях, шиї, спині, попереку та ногах. Згодом ці неприємні відчуття частішають, і на їх фоні виникають різні форми викривлення хребта,  а також синдром зап’ястного каналу (його ще називають «тунельним синдромом»). На ілюстрації нижче вказані «проблемні» місця при неправильній посадці за комп’ютером.

Крім того, постійна зорова перевантаження може призвести до того, що на початковій її стадії виникає відчуття болю, «піску» або «туману» в очах, а це надалі провокує зниження гостроти зору і різні захворювання очей.

Хочете проводити час за комп’ютером без неприємних відчуттів і шкоди для власного здоров’я? Тоді вам необхідно слідувати певним переліком рекомендацій.

Як правильно сидіти за комп’ютером

У швидкій стомлюваності та виникнення болю в м’язах і суглобах на 75% «винні» неправильна посадка за комп’ютером і на 25% – недотримання режиму роботи і відпочинку.

Правильна посадка починається з правильних меблів. В ідеалі вам потрібен комп’ютерний стіл (поради щодо вибору комп’ютерного столу будуть в новій статті) і регульований по висоті стілець відхиляється спинкою. І якщо причина придбання комп’ютерного столу очевидна (ергономічність з точки зору оптимального розташування техніки), то хороший стілець або офісне крісло вам необхідно для дотримання «правила 90°».

Це означає, що кут згину ваших ліктів, тазостегнових суглобів і колін повинен бути 90 ° і більше (припустимо діапазон 80-100 °). При цьому ноги від коліна до ступні та руки від плеча до ліктя повинні бути перпендикулярні підлозі, а ноги від стегна до коліна і руки від кисті до ліктя – паралельні йому.

При правильній посадці ви повинні стояти на підлозі всією ступнею, якщо ж співвідношення висоти столу і стільця не дозволяє це зробити, то під ноги необхідна підставка. Чи не схрещуйте і не закидайте ногу на ногу – подібні пози погіршують кровообіг і можуть викликати неприємні відчуття у вигляді оніміння кінцівок. Правильне положення кистей також важливо – вони повинні перебувати на одній прямій з ліктем, максимальне допустиме відхилення – всього 5 ° в будь-яку сторону.

Меблі, на якій ви сидите, повинна максимально природно підтримувати хребет. Сидячи за комп’ютером можна горбиться, закидати голову назад або нахиляти її вперед. Необхідно прийняти розслаблену і зручну позу, відкинувшись на спинку стільця або крісла, щоб екран монітора знаходився на відстані витягнутої руки від вас, а його верхня третина розташовувалася на рівні ваших очей.

Через те, що при роботі з документами або під час інтернет-серфінгу найбільш важлива і цікава інформація розташована в верхній частині екрану, то таке розміщення дозволить вам тримати її в найбільш зручної зорової області. І водночас коли потрібно буде перемістити погляд в іншу частину екрана, вам не доведеться схиляти або закидати голову, що знижує навантаження на шийні м’язи.

Також варто приділити увагу висвітленню: будь-який яскраве джерело світла (вікно або світильник) повинен знаходитися під кутом 90 ° щодо центру екрану монітора, так як це дозволить уникнути появи відблисків на ньому. В іншому випадку освітлення буде або світити вам прямо в очі, або створювати зорові перешкоди у вигляді відблисків, що призведе до швидкої зорової стомлюваності. Якщо ж комп’ютер або джерело світла не можна перемістити, скористайтеся антивідблиску фільтром.

Для створення максимально комфортних умов для продуктивної роботи за комп’ютером можна і потрібно користуватися допоміжними засобами.

Комфортні умови для роботи

  • комп’ютерні окуляри;
  • антибліковий фільтр для екрана монітора;
  • регульовану по висоті підставку під клавіатуру з упором для кистей;
  • килимок для миші з підтримкою пензлі й інші корисні речі, які зроблять ваше проведення часу за ПК максимально комфортним і безпечним.

Не економте на оснащенні свого комп’ютерного куточка, адже правильна його організація є запорукою збереження вашого здоров’я і відмінного самопочуття.

Як правильно сидіти за ноутбуком?

Як ви напевно помітили, наведені вище рекомендації ілюструвались прикладами з використанням настільного ПК. Що ж робити власникам портативних комп’ютерів?

Основна перевага ноутбуків полягає в тому, що їх можна використовувати в будь-яких умовах. Але в цьому і головне їх підступність, адже така свобода може стати причиною порушення описаних вище правил. Звичайно, перебуваючи в дорозі, ви фізично не зможете забезпечити собі всі необхідні умови для роботи.

Але якщо ви перебуваєте на своєму робочому місці в офісі або вдома – не забувайте про основний принцип: для власників ноутбуків актуальні всі описані вище правила, без винятків.

Звичайно, в цьому випадку важче облаштувати робоче місце так, щоб слідувати всім цим вказівкам. Але тут вам на допомогу прийдуть допоміжні пристрої – регульована по висоті підставка для ноутбука, а також виносні клавіатура і миша з додатковими аксесуарами у вигляді підставки і килимка.

До слова, ці пристрої також дозволять продовжити термін служби вашого ноутбука. Наприклад, підставка під ПК забезпечить йому додаткове охолодження (про охолоджуючі підставки для ноутбука буде окрема стаття, підписуйтесь на новини сайту, щоб не пропустити!). Також не варто забувати, що будь-яка річ схильна до зношування, а замінити виносні периферійні пристрої все ж легше, ніж вбудовані.

В іншому ж вимоги до облаштування комп’ютерного куточка для власника ноутбука залишаються такими ж: ергономічний стіл, якісний стілець і правильне освітлення. Разом з правильною посадкою вони забезпечать вам комфорт і ефективну роботу.

Режим роботи та відпочинку

Як вже було сказано вище, недотримання режиму роботи і відпочинку також впливають на працездатність і загальне самопочуття. Загальне правило: кожні 30 хвилин потрібно давати відпочинок очам і кожні 60-120 хвилин слід робити невелику розминку для втомлених м’язів кистей, шиї та спини.

Гімнастика для очей (кожні 30 хвилин)

Найпростішим способом профілактики і зменшення втоми очей є зміна об’єкта фокусування. Як вже було сказано вище, кожні пів години давайте відпочинок своїм очам, фокусуючи зір на 10-15 секунд спочатку на віддаленому об’єкті, наприклад, дереві за вікном, а після – на кінчику свого носа. Це дозволить розслабити м’язи і позбутися від «туману» перед очима.

Також дати відпочити очам можна, закривши їх і плавно описати очними яблуками коло спочатку за годинниковою стрілкою, а потім – проти. Повторити 5 разів.

Фізкультхвилинка (раз в 1-2 години)

Давати відпочинок затерплі від одноманітної пози м’язам шиї і спини теж варто, хоча б раз в 1-2 години. Удома ви можете влаштувати собі справжню фізкультхвилинку з повноцінною розминкою всіх груп м’язів. Також можна відірватися від роботи – випити чаю, подихати свіжим повітрям, зробити щось по дому. Головна умова: зміна діяльності, адже це час, проведений за спілкуванням в соціальній мережі або комп’ютерною грою, відпочинком не вважається.

Якщо ж ви перебуваєте на робочому місці, то можете виконати необхідний мінімум: розім’яти шию, кисті і поперек. Так, для шиї корисні плавні нахили і повороти голови.

Якщо вас турбують неприємні відчуття між лопатками – по черзі рухайте плечима, описуючи ними коло. Спочатку – вперед, а потім – назад, перетворюючи це в безперервний рух протягом 5-10 секунд.

Зняти втому кистей допоможе круговий рух ними за годинниковою стрілкою і проти неї протягом 15 секунд, а також легке поштовхи ними або плавний рух вгору-вниз.

З неприємними відчуттями в попереку допоможе впоратися зміна невелика розминка у вигляді плавних поворотів тулуба з боку в бік стоячи або сидячи на своєму робочому місці.

Тепер ви знаєте, як потрібно сидіти перед комп’ютером і що слід робити для того, щоб не допустити небезпечного для здоров’я перевтоми. Дотримуйтесь цих рекомендацій і проводите час за своїм ПК з користю і задоволенням!

Джерело: https://kkg.by/kak-pravilno-sidet-za-kompyuterom/

Советуем Вам также прочесть , опубликованную ранее.

Радимо Вам також прочитати , опубліковану раніше.

Статті на тему

Якщо у Вас є схожі симптоми або ознаки, зазначені в статті - Ви можете записатися на консультацію в наш медичний центр.

✎ ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ

👁 30

Читайте також

Популярні

Ми рекомендуємо

Нам важно ваше мнение! Оставьте, пожалуйста, отзыв о статье!

Нам важлива ваша думка! Залиште, будь ласка, відгук про статтю!

Оставьте комментарий

Правильно сидим за компьютером…

Как не превратить помощника во вредителя?

Персональный компьютер (ПК) стал по-настоящему важной частью повседневного быта большинства современных людей. Работа и учеба, развлечение и общение — все это способно обеспечить одно-единственное устройство, за которым мы ежедневно проводим много часов. А знаете ли вы, как правильно сидеть за компьютером, чтобы подобное времяпрепровождение не навредило вашему здоровью?

У любого хоть сколько-то сложного устройства существует техника безопасности и правила эксплуатации, следование которым позволяет использовать его без вреда для собственного здоровья. Компьютер не является исключением, ведь работа за ним сопряжена с перенапряжением отдельных групп мышц. В результате это приводит появлению боли в кистях, шее, спине, пояснице и ногах. Со временем эти неприятные ощущения учащаются, и на их фоне возникают различные формы искривления позвоночника, а также синдром запястного канала (его еще называют «туннельным синдромом»). На иллюстрации ниже указаны «проблемные» места при неправильной посадке за компьютером.

Кроме того, постоянная зрительная перегрузка может привести к тому, что на начальной ее стадии возникает ощущение боли, «песка» или «тумана» в глазах, а это в дальнейшем провоцирует снижение остроты зрения и различные заболевания глаз.

Хотите проводить время за компьютером без неприятных ощущений и вреда для собственного здоровья? Тогда вам необходимо следовать определенному перечню рекомендаций.

Как правильно сидеть за компьютером

В быстрой утомляемости и возникновении боли в мышцах и суставах на 75% «виноваты» неправильная посадка за компьютером и на 25% — несоблюдение режима работы и отдыха.

Правильная посадка начинается с правильной мебели. В идеале вам нужен компьютерный стол (советы по выбору компьютерного стола будут в новой статье) и регулируемый по высоте стул с отклоняемой спинкой. И если причина приобретения компьютерного стола очевидна (эргономичность с точки зрения оптимального расположения техники), то хороший стул или офисное кресло вам необходимо для соблюдения «правила 90°».

Это значит, что угол сгиба ваших локтей, тазобедренных суставов и коленей должен быть 90° и более (допустим диапазон 80-100°). При этом ноги от колена до ступни и руки от плеча до локтя должны быть перпендикулярны полу, а ноги от бедра до колена и руки от кисти до локтя — параллельны ему.

При правильной посадке вы должны стоять на полу всей ступней, если же соотношение высоты стола и стула не позволяет это сделать, то под ноги необходима подставка. Не скрещивайте и не закидывайте ногу на ногу — подобные позы ухудшают кровообращение и могут вызвать неприятные ощущения в виде онемения конечностей. Правильное положение кистей также важно — они должны находиться на одной прямой с локтем, максимальное допустимое отклонение — всего 5° в любую сторону.

Мебель, на которой вы сидите, должна максимально естественно поддерживать позвоночник. Сидя за компьютером нельзя горбиться, запрокидывать голову назад или наклонять ее вперед. Необходимо принять расслабленную и удобную позу, откинувшись на спинку стула или кресла, чтобы экран монитора находился на расстоянии вытянутой руки от вас, а его верхняя треть располагалась на уровне ваших глаз.

Так как при работе с документами или во время интернет-серфинга наиболее важная и интересная информация расположена в верхней части экрана, то такое размещение позволит вам держать ее в наиболее удобной зрительной области. И в то же время, когда нужно будет переместить взгляд в другую часть экрана, вам не придется склонять или запрокидывать голову, что снижает нагрузку на шейные мышцы.

Также стоит уделить внимание освещению: любой яркий источник света (окно или светильник) должен находиться под углом 90° относительно центра экрана монитора, так как это позволит избежать появления бликов на нем. В противном случае освещение будет либо светить вам прямо в глаза, либо создавать зрительные помехи в виде бликов, что приведет к быстрой зрительной утомляемости. Если же компьютер или источник света нельзя переместить, воспользуйтесь антибликовым фильтром.

Для создания максимально комфортных условий для продуктивной работы за компьютером можно и нужно пользоваться вспомогательными средствами.

Комфортные условия для работы

  • компьютерные очки;
  • антибликовый фильтр для экрана монитора;
  • регулируемую по высоте подставку под клавиатуру с упором для кистей рук;
  • коврик для мыши с поддержкой кисти и другие полезные вещи, которые сделают ваше времяпрепровождение за ПК максимально комфортным и безопасным.

Не экономьте на оснащении своего компьютерного уголка, ведь правильная его организация является залогом сохранения вашего здоровья и отличного самочувствия.

Как правильно сидеть за ноутбуком?

Как вы наверняка заметили, приведенные выше рекомендации иллюстрировались примерами с использованием настольного ПК. Что же делать владельцам портативных компьютеров?

Основное преимущество ноутбуков состоит в том, что их можно использовать в любых условиях. Но в этом и главное их коварство, ведь такая свобода может стать причиной нарушения описанных выше правил. Конечно, находясь в дороге, вы физически не сможете обеспечить себе все необходимые условия для работы. Но если вы находитесь на своем рабочем месте в офисе или дома — не забывайте об основном принципе: для владельцев ноутбуков актуальны все описанные выше правила, без исключений.

Конечно, в этом случае тяжелее обустроить рабочее место так, чтобы следовать всем этим указаниям. Но тут вам на помощь придут вспомогательные устройства — регулируемая по высоте подставка для ноутбука, а также выносные клавиатура и мышь с дополнительными аксессуарами в виде подставки и коврика.

К слову, эти устройства также позволят продлить срок службы вашего ноутбука. Например, подставка под ПК обеспечит ему дополнительное охлаждение (про охлаждающие подставки для ноутбука будет отдельная статья, подписывайтесь на новости сайта, чтобы не пропустить!). Также не стоит забывать, что любая вещь подвержена изнашиванию, а заменить выносные периферийные устройства все же легче, чем встроенные.

В остальном же требования к обустройству компьютерного уголка для владельца ноутбука остаются такими же: эргономичный стол, качественный стул и правильное освещение. Вместе с правильной посадкой они обеспечат вам комфорт и эффективную работу.

Режим работы и отдыха

Как уже было сказано выше, несоблюдение режима работы и отдыха также влияют на работоспособность и общее самочувствие. Общее правило: каждые 30 минут нужно давать отдых глазам и каждые 60-120 минут следует делать небольшую разминку для уставших мышц кистей рук, шеи и спины.

Гимнастика для глаз (каждые 30 минут)

Простейшим способом профилактики и уменьшения усталости глаз является смена объекта фокусировки. Как уже было сказано выше, каждые полчаса давайте отдых своим глазам, фокусируя зрение на 10-15 секунд сначала на отдаленном объекте, например, дереве за окном, а после — на кончике своего носа. Это позволит расслабить мышцы и избавиться от «тумана» перед глазами.

Также дать отдохнуть глазам можно, закрыв их и плавно описать глазными яблоками окружность сначала по часовой стрелке, а затем — против. Повторить 5 раз.

Физкультминутка (раз в 1-2 часа)

Давать отдых затекшим от однообразной позы мышцам шеи и спины тоже стоит, хотя бы раз в 1-2 часа. Дома вы можете устроить себе настоящую физкультминутку с полноценной разминкой всех групп мышц. Также можно отвлечься от работы — выпить чаю, подышать свежим воздухом, сделать что-то по дому. Главное условие: смена деятельности, ведь это время, проведенное за общением в социальной сети или компьютерной игрой, отдыхом не считается.

Если же вы находитесь на рабочем месте, то можете выполнить необходимый минимум: размять шею, кисти рук и поясницу. Так, для шеи полезны плавные наклоны и повороты головы.

Если вас беспокоят неприятные ощущения между лопатками — поочередно двигайте плечами, описывая ими круг. Сначала — вперед, а потом — назад, превращая это в непрерывное движение на протяжении 5-10 секунд.

Снять усталость кистей рук поможет круговое движение ими по часовой стрелке и против нее на протяжении 15 секунд, а также легкое потряхивание ими или плавное движение вверх-вниз.

С неприятными ощущениями в пояснице поможет справиться смена небольшая разминка в виде плавных поворотов туловища из стороны в сторону стоя или сидя на своем рабочем месте.

Теперь вы знаете, как нужно сидеть перед компьютером и что следует делать для того, чтобы не допустить опасного для здоровья переутомления. Следуйте этим рекомендациям и проводите время за своим ПК с пользой и удовольствием!

Источник: https://kkg.by/kak-pravilno-sidet-za-kompyuterom/

Советуем Вам также прочесть , опубликованную ранее.

Радимо Вам також прочитати , опубліковану раніше.

Статті на тему

Якщо у Вас є схожі симптоми або ознаки, зазначені в статті - Ви можете записатися на консультацію в наш медичний центр.

✎ ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ

👁 30

Читайте також

Популярні

Ми рекомендуємо

Нам важно ваше мнение! Оставьте, пожалуйста, отзыв о статье!

Нам важлива ваша думка! Залиште, будь ласка, відгук про статтю!

Оставьте комментарий

Запишитесь на консультацию

    Оставьте свои контактные данные и наш менеджер свяжется с Вами для обсуждения деталей

    Запишитесь на консультацию

      Оставьте свои контактные данные и наш менеджер свяжется с Вами для обсуждения деталей

      Запишиться на консультацію

        Залишіть свої контактні дані та наш менеджер зв’яжеться з Вами для обговорення деталей

        Запишиться на консультацію

          Залишіть свої контактні дані та наш менеджер зв'яжеться з Вами для обговорення деталей
          Друзі!
          Наразі у країні запроваджено воєнний стан!

          З огляду на ситуацію, поки змушені призупинити роботу центру!

          Як тільки ситуація стабілізується, ми відразу відновимо нашу роботу!

          Бережіть себе та своїх рідних!

          ЗАПИСАТЬСЯ НА ПРИЕМ

            Пожалуйста, возьмите с собой на первичный приём:

            • Результаты всех обследований, которые у вас есть (рентгенограммы, диски с МРТ и КТ, результаты анализов);
            • Эпикризы, врачебные заключения;
            • Удобную спортивную одежду (для функциональных тестов) и сменную обувь.

            Задайте ваш вопрос

              ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ

                Будь ласка, візьміть із собою на первинний прийом:

                • Результати всіх обстежень, які ви маєте (рентгенограми, диски з МРТ і КТ, результати аналізів);
                • Епікризи, лікарські висновки;
                • Зручний спортивний одяг (для функціональних тестів) та змінне взуття.

                Задати питання

                  ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ