Як не перетворити помічника у шкідника
Персональний комп’ютер (ПК) став по-справжньому важливою частиною повсякденного побуту більшості сучасних людей. Робота і навчання, розвага і спілкування – все це здатне забезпечити один-єдиний пристрій, за яким ми щодня проводимо багато годин. А чи знаєте ви, як правильно сидіти за комп’ютером, щоб подібне проведення часу не зашкодило вашому здоров’ю?
У будь-якого хоч скільки-то складного пристрою існує техніка безпеки та правила експлуатації, дотримання яких дозволяє використовувати його без шкоди для власного здоров’я. Комп’ютер не є винятком, адже робота за ним пов’язана з перенапруженням окремих груп м’язів.
В результаті це призводить появи болю в кистях, шиї, спині, попереку та ногах. Згодом ці неприємні відчуття частішають, і на їх фоні виникають різні форми викривлення хребта, а також синдром зап’ястного каналу (його ще називають «тунельним синдромом»). На ілюстрації нижче вказані «проблемні» місця при неправильній посадці за комп’ютером.
Крім того, постійна зорова перевантаження може призвести до того, що на початковій її стадії виникає відчуття болю, «піску» або «туману» в очах, а це надалі провокує зниження гостроти зору і різні захворювання очей.
Хочете проводити час за комп’ютером без неприємних відчуттів і шкоди для власного здоров’я? Тоді вам необхідно слідувати певним переліком рекомендацій.
Як правильно сидіти за комп’ютером
У швидкій стомлюваності та виникнення болю в м’язах і суглобах на 75% «винні» неправильна посадка за комп’ютером і на 25% – недотримання режиму роботи і відпочинку.
Правильна посадка починається з правильних меблів. В ідеалі вам потрібен комп’ютерний стіл (поради щодо вибору комп’ютерного столу будуть в новій статті) і регульований по висоті стілець відхиляється спинкою. І якщо причина придбання комп’ютерного столу очевидна (ергономічність з точки зору оптимального розташування техніки), то хороший стілець або офісне крісло вам необхідно для дотримання «правила 90°».
Це означає, що кут згину ваших ліктів, тазостегнових суглобів і колін повинен бути 90 ° і більше (припустимо діапазон 80-100 °). При цьому ноги від коліна до ступні та руки від плеча до ліктя повинні бути перпендикулярні підлозі, а ноги від стегна до коліна і руки від кисті до ліктя – паралельні йому.
При правильній посадці ви повинні стояти на підлозі всією ступнею, якщо ж співвідношення висоти столу і стільця не дозволяє це зробити, то під ноги необхідна підставка. Чи не схрещуйте і не закидайте ногу на ногу – подібні пози погіршують кровообіг і можуть викликати неприємні відчуття у вигляді оніміння кінцівок. Правильне положення кистей також важливо – вони повинні перебувати на одній прямій з ліктем, максимальне допустиме відхилення – всього 5 ° в будь-яку сторону.
Меблі, на якій ви сидите, повинна максимально природно підтримувати хребет. Сидячи за комп’ютером можна горбиться, закидати голову назад або нахиляти її вперед. Необхідно прийняти розслаблену і зручну позу, відкинувшись на спинку стільця або крісла, щоб екран монітора знаходився на відстані витягнутої руки від вас, а його верхня третина розташовувалася на рівні ваших очей.
Через те, що при роботі з документами або під час інтернет-серфінгу найбільш важлива і цікава інформація розташована в верхній частині екрану, то таке розміщення дозволить вам тримати її в найбільш зручної зорової області. І водночас коли потрібно буде перемістити погляд в іншу частину екрана, вам не доведеться схиляти або закидати голову, що знижує навантаження на шийні м’язи.
Також варто приділити увагу висвітленню: будь-який яскраве джерело світла (вікно або світильник) повинен знаходитися під кутом 90 ° щодо центру екрану монітора, так як це дозволить уникнути появи відблисків на ньому. В іншому випадку освітлення буде або світити вам прямо в очі, або створювати зорові перешкоди у вигляді відблисків, що призведе до швидкої зорової стомлюваності. Якщо ж комп’ютер або джерело світла не можна перемістити, скористайтеся антивідблиску фільтром.
Для створення максимально комфортних умов для продуктивної роботи за комп’ютером можна і потрібно користуватися допоміжними засобами.
Комфортні умови для роботи
- комп’ютерні окуляри;
- антибліковий фільтр для екрана монітора;
- регульовану по висоті підставку під клавіатуру з упором для кистей;
- килимок для миші з підтримкою пензлі й інші корисні речі, які зроблять ваше проведення часу за ПК максимально комфортним і безпечним.
Не економте на оснащенні свого комп’ютерного куточка, адже правильна його організація є запорукою збереження вашого здоров’я і відмінного самопочуття.
Як правильно сидіти за ноутбуком?
Як ви напевно помітили, наведені вище рекомендації ілюструвались прикладами з використанням настільного ПК. Що ж робити власникам портативних комп’ютерів?
Основна перевага ноутбуків полягає в тому, що їх можна використовувати в будь-яких умовах. Але в цьому і головне їх підступність, адже така свобода може стати причиною порушення описаних вище правил. Звичайно, перебуваючи в дорозі, ви фізично не зможете забезпечити собі всі необхідні умови для роботи.
Але якщо ви перебуваєте на своєму робочому місці в офісі або вдома – не забувайте про основний принцип: для власників ноутбуків актуальні всі описані вище правила, без винятків.
Звичайно, в цьому випадку важче облаштувати робоче місце так, щоб слідувати всім цим вказівкам. Але тут вам на допомогу прийдуть допоміжні пристрої – регульована по висоті підставка для ноутбука, а також виносні клавіатура і миша з додатковими аксесуарами у вигляді підставки і килимка.
До слова, ці пристрої також дозволять продовжити термін служби вашого ноутбука. Наприклад, підставка під ПК забезпечить йому додаткове охолодження (про охолоджуючі підставки для ноутбука буде окрема стаття, підписуйтесь на новини сайту, щоб не пропустити!). Також не варто забувати, що будь-яка річ схильна до зношування, а замінити виносні периферійні пристрої все ж легше, ніж вбудовані.
В іншому ж вимоги до облаштування комп’ютерного куточка для власника ноутбука залишаються такими ж: ергономічний стіл, якісний стілець і правильне освітлення. Разом з правильною посадкою вони забезпечать вам комфорт і ефективну роботу.
Режим роботи та відпочинку
Як вже було сказано вище, недотримання режиму роботи і відпочинку також впливають на працездатність і загальне самопочуття. Загальне правило: кожні 30 хвилин потрібно давати відпочинок очам і кожні 60-120 хвилин слід робити невелику розминку для втомлених м’язів кистей, шиї та спини.
Гімнастика для очей (кожні 30 хвилин)
Найпростішим способом профілактики і зменшення втоми очей є зміна об’єкта фокусування. Як вже було сказано вище, кожні пів години давайте відпочинок своїм очам, фокусуючи зір на 10-15 секунд спочатку на віддаленому об’єкті, наприклад, дереві за вікном, а після – на кінчику свого носа. Це дозволить розслабити м’язи і позбутися від «туману» перед очима.
Також дати відпочити очам можна, закривши їх і плавно описати очними яблуками коло спочатку за годинниковою стрілкою, а потім – проти. Повторити 5 разів.
Фізкультхвилинка (раз в 1-2 години)
Давати відпочинок затерплі від одноманітної пози м’язам шиї і спини теж варто, хоча б раз в 1-2 години. Удома ви можете влаштувати собі справжню фізкультхвилинку з повноцінною розминкою всіх груп м’язів. Також можна відірватися від роботи – випити чаю, подихати свіжим повітрям, зробити щось по дому. Головна умова: зміна діяльності, адже це час, проведений за спілкуванням в соціальній мережі або комп’ютерною грою, відпочинком не вважається.
Якщо ж ви перебуваєте на робочому місці, то можете виконати необхідний мінімум: розім’яти шию, кисті і поперек. Так, для шиї корисні плавні нахили і повороти голови.
Якщо вас турбують неприємні відчуття між лопатками – по черзі рухайте плечима, описуючи ними коло. Спочатку – вперед, а потім – назад, перетворюючи це в безперервний рух протягом 5-10 секунд.
Зняти втому кистей допоможе круговий рух ними за годинниковою стрілкою і проти неї протягом 15 секунд, а також легке поштовхи ними або плавний рух вгору-вниз.
З неприємними відчуттями в попереку допоможе впоратися зміна невелика розминка у вигляді плавних поворотів тулуба з боку в бік стоячи або сидячи на своєму робочому місці.
Тепер ви знаєте, як потрібно сидіти перед комп’ютером і що слід робити для того, щоб не допустити небезпечного для здоров’я перевтоми. Дотримуйтесь цих рекомендацій і проводите час за своїм ПК з користю і задоволенням!
Джерело: https://kkg.by/kak-pravilno-sidet-za-kompyuterom/
Нам важно ваше мнение! Оставьте, пожалуйста, отзыв о статье!
Нам важлива ваша думка! Залиште, будь ласка, відгук про статтю!